Sankt Eriksplan 5, 3tr

  • BOAREA
    32 KVM
  • RUM
    1 ROK
  • VÅNING
    3 TR
  • AVGIFT
    1 385 KR/MÅN
  • PRIS
    3 595 000 KR

FRANSK BALKONG

Högt upp i huset på attraktiv adress finner ni denna underbara lägenhet om 32 m² i vacker fastighet uppförd under sena 1920-talet. Lägenheten är optimalt planerad med rymlig sovalkov, en praktisk kokvrå och med gott om plats för soffa och matplats i vardagsrummet. Här erbjuds ett härligt ljusinsläpp via den franska balkongens vackra pardörrar och en underbar takhöjd. Hela lägenheten är smakfullt renoverad i sobra färger och har vackra trägolv i original. Detta är ett hem för den kräsne och passar såväl singeln som paret! I den låga månadsavgiften om 1 385 kronor ingår värme, vatten och bredband.

Bostadsrättsföreningen Sankt Eriksplan 5 är en ekonomiskt stabil förening med en skuld per kvadrat om endast 2 053 kronor.

Kontakta ansvarig mäklare vid intresse:

amelie.johansson@ekenstam.com

alt. 0700-91 41 53

FAKTA
  • Antal Rum 1 rum
  • Boarea 32kvm
  • Månadsavgift 1 385 kr inkl. värme, vatten och bredband
Fakta om bostaden
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Adress
Sankt Eriksplan 5, 3tr
Förening
Brf S:t Eriksplan 5
Lägenhetsnummer
0202
Postnummer
11320
Ort
STOCKHOLM
Månadsavgift
1 385 kr inkl. värme, vatten och bredband
Byggnad
Byggnadsår
1927
Byggnadstyp
Flerbostadshus
Boarea
32 kvm
Antal rum
1
Uppvärmning
Fjärrvärme
Ventilation
F, FTX och Självdrag
Driftkostnader
El
3 000 kr
Försäkring
2 000 kr
Total driftkostnad
ca 5 000 kr/år
Antal i hushållet
1
Kommentar
Driftkostnaderna är baserade på schablon och kan komma att variera efter egen förbrukning.
Energideklaration
Utförd
Genomförd
Datum
29 Maj 2019
Energiklass
E
Fakta om föreningen
Föreningsnamn
Brf S:t Eriksplan 5
Antal lägenheter
30
Varav hyresrätter
0
Antal lokaler
3
TV och bredband
Kabel-TV levereras via Comhem, basutbud ingår i avgiften. Eventuellt tv-avtal med Telenor tecknas separat av respektive bostadsrättsinnehavare.

Fiber från Telenor finns i fastigheten och ingår i avgiften.
Renoveringar utförda och planerade
Gjorda renoveringar:
2023 förstärkning av bjälklag
2021 Fasadrenovering, gårdssida
2021 Renovering, nya tätskikt och räcken på terrass, kungsbalkonger och vädringsbalkonger
2018 Målning av trapphus
2017 Hissreparationer, polering av stengolv i trapphus
2015 Brandklassat glas i vädringsbalkonger
2014 Vindsbyggnation (1 ny separat lägenhet och 1 etage lägenhet)
2014 Takrenovering
2014 Säkerhetsdörrar
2013 Energiglas installerade
2010 Stambyte
2010 Renovering av tvättstuga
2008 Fasadrenovering
2007 Byte av elstigare
2007 Indragning av bredband (fiber). Leverantör Bredbandsbolaget

Kommande renoveringar:
2023/2024 Fönstermålning samt överseende av OVK.
Parkering
Det finns inga garage- eller parkeringsplatser att hyra av föreningen.
Allmänt om föreningen
Bostadsrättsföreningen Sankt Eriksplan 5 är äkta förening som äger marken. Ekonomin och god med en låg skuld per kvadrat. Föreningen upplåter 30 st lägenheter med bostadsrätt och 3 lokaler med hyresrätt.
Gemensamma utrymmen
Barnvagnsförråd. Medlemmarna i föreningen har tillgång till en tvättstuga i källaren med två tvättmaskiner, torkskåp, torktumlare, centrifug och mangel som lätt nås med hiss hela vägen ner. Innergård med utemöbler och grill.
Försäkring
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad i Brandkontoret. I försäkringen ingår styrelseansvar samt försäkring mot ohyra. Försäkringen inkluderar inte bostadsrättstillägg.
Allmän om området

Området kallas ofta för lilla Paris på grund av den franska atmosfären med många restauranger och caféer. Utbudet är som störst längs Rörstrandsgatan som erbjuder många populära mötesplatser och ett stort utbud av glatt nöjesliv. Här möts verkligen det bästa av två världar med det stora utbudet av restauranger samtidigt som ni har nära till grönområden som bjuder på en avkopplande miljö. Vasaparken ligger på andra sidan Torsgatan och erbjuder gott om aktiviteter med bland annat fotbollsplan, minigolfbana och mysiga fik. Ett stenkast bort finner ni även härliga promenadstråk längs Karlbergskanalen och löparspår finns vid området runt Karlbergs slott.

Kommunikationerna är goda och här når du alla tänkbara färdmedel inom ett par minuter! 100 meter från huset når ni S:t Eriksplan med alla dess kommunikationer (T-bana och bussar bl.a. linje 3, 4 samt flygbussar från Torsgatan). På bekvämt promenadavstånd finns även Odenplans pendeltågsstation. Under Sankt Eriksplan finns även ett stort varmgarage för er som har bil.

Amélie Johansson
Ansvarig Mäklare

Amélie Johansson